1.Co Vás dostalo do světa létání s horkovzdušnými balóny? Uchvátilo vás něco na první pohled, či jste následoval příklad někoho z rodiny?
Let balónem jsem dostal jako dárek k výročí svatby, a protože se mi to velmi líbilo, pořídil jsem si balón a pustil se do výcviku.

2. Jak se takový balón řídí? Musíte si přesně předem připravovat plán letu anebo se jen necháte nést proudy vzduchu?
Plán je spíše orientační, v dnešní době jsou velmi spolehlivé předpovědi výškového větru. Protože balón letí jen ve směru větru a my piloti ovládáme jen výšku, v každé výšce může díky větru být jiná rychlost a jiný směr. Takže jak rychle poletíme, jakým směrem a kde přistaneme přibližně tušíme, ale není to nikdy přesné.

3.Existuje nějaký nouzový postup v případě roztržení balónu? Jste vybaveni padákem či nějakým jiným nouzovým prostředkem a může se něco takového vůbec stát?
Vybaveni padákem nejsme, prasknutí balónu se přihodit může, ale pouze v opravdu kritických situacích jako je třeba střetnutí s jiným létajícím prostředkem (např. letadlem). Kritičtější případy bývají třeba v alpách, kde se nějací piloty s balóny mohou dostat do kritických situací, kdy se pilot s balónem dostane za horský masiv, kde vítr stojí, a tak díky tlaku vzduchu může dojít k roztržení. Pokud je pilot zkušený, těmto situacím se poměrně jednoduše vyhne.

4.Komunikujete též s řízením letového provozu či si ostatní nízko létající letadla musí jen “dát pozor” a sledovat, že jste s balónem v jejich blízkosti?
Jako piloti balónu musíme přesně znát rozložení prostoru, existují oblasti řízené a neřízené, pokud se blížíme k řízené oblasti, musíme se nahlásit a samozřejmě s řízením komunikovat a také balón má vždy před ostatními letadly přednost, jelikož jak už bylo zmíněno v jedné z předchozích otázek, balón letí jen ve směru větru a řízení není přesné, takže důvod je zde jasný.

5. Jak dlouho trvá, než se takový horkovzdušný balón nafoukne, a čím se vlastně nafukuje? Používáte i jiné plynné přísady než horký vzduch?
Na horkovzdušný balón používáme opravdu jen horký vzduch, plynový balón je také k vidění, ale jde o jiný typ. Záleží také na tom, jak je zkušená posádka, pokud máme čtyři lidi, kteří velmi dobře vědí, “co a jak”, dokážou během čtvrt hodiny odstartovat. V případě že letíme s pasažéry, kteří se s touto záležitostí setkají ve většině případech poprvé tak obvykle nafukování zabere okolo půl hodiny. Na nafukování balónu spolupracují všichni. A ve dvou lidech balón nelze připravit k letu, musí nás být více.

6.Byl jste svědkem nějaké balónářské nehody či se vám nějaká menší nehoda stala?
Nouzová situace ani nehoda ne. Maximálně můžeme jen z důvodu povětrnostních podmínek přistát jinde, než bylo plánováno. Balón může přistát na opravdu nestandardní místa jako je třeba kruhový objezd a jiné…

7.Jak dlouho trvá výcvik na to, než se naučíte létat s balónem?
Záleží, jak konzistentní při výcviku jste, můžete celý výcvik odlétat za měsíc, ale obvykle většina pilotů svůj výcvik odlétá za rok. V mém případě to byl právě rok. Záleží také jak na počasí, tak na tom, jak daleko musíte dojíždět za svým instruktorem.

8. Můžete vyletět “odkud chcete” či musíte létat z menších letišt’?
Dalo by se říct, že můžeme odkud chceme, ale jen si musíme zkontrolovat na letecké mapě (tzv. ICAO mapě), zda se nenacházíme třeba v blízkosti atomové elektrárny, vojenského letiště, anebo v nějakém vojenském či z jakéhokoli jiného důvodu uzavřeném vzdušném prostoru.

9.Máte v českém letectví ještě nějaké jiné svolení než létat s balóny? Vlastníte i nějaký jiný průkaz?
Vlastním pouze pilotní průkaz na balón.

10. Dočetli jsme se, že jako jediný Čech jste si troufnul přelétnout Sněžku…na co všechno musíte při takovémto přeletu dát pozor, na co je potřeba myslet?
Byli jsme první, kteří přeletěli Sněžku ve skupině více balónů, při tomto přeletu hodně záleží na povětrnostních podmínkách, kdy musí foukat vítr kolmo k horám, abychom mohli hory přeletět a samozřejmě mimo ně, jak odstartovat, tak přistát.

11. Existují nějaké závody balónů? Pokud ano, účastníte se jich, máte nějaké úspěchy? Jsou nějaká setkání balónářů?
Existují-mistrovství světa, Evropy, republiky…
Závodů se účastním pravidelně, třikrát jsem vyhrál mistrovství republiky a můj nejlepší úspěch z mistrovství Evropy je 12. místo. A na mistrovství světa místo 20. Kromě závodů se také konají setkání balónů, tzv. balónové fiesty, letos jsme uspořádali setkání balóny nad Rozkoší, kde jsme uvítali kolem 30 balónů. A příští rok by se měla konat historicky největší fiesta, a to nad Hradcem Králové, kde by se mělo účastnit okolo 80 horkovzdušných balónů.

12.Jelikož se jedná o školní rozhovor, co se vám vybaví, když se řekne školní léta? Máte nějaký významný školní průšvih či jste byl vzorným studentem?
Vzpomínek je samozřejmě spoustu, ze střední školy jich je asi nejvíce, užili jsme si pravý studentský život, dodnes se všichni jako spolužáci scházíme a všichni jsme v kontaktu. Rád na toto období vzpomínám. Co se týče průšvihů, byly to většinou nějaké drobnější rošťárny typu vyhození zmrzliny z autobusu na protijedoucí auto apod. Spíše srandovní případy než nějaké významné průšvihy.
Autor: Adam Dvořák
Korekce: Lukáš Vadlejch
Zdroj fotografii: Soukromý archiv Davida Línka
0 komentáøù